pttl.gr

Η slow motion κάμερα έκρινε το αποτέλεσμα του τελικού των 100 μέτρων!

Η ειδική κάμερα που τραβάει βίντεο στα 40.000 fps βοήθησε να δείξει τον πρώτο αθλητή που τερμάτισε στον τελικό των 100 μέτρων των αντρών.

Η κούρσα των 100 μέτρων ήταν επική το βράδυ της Κυριακής (4/8)! O Αμερικανός Noah Lyles κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο σε έναν απίστευτα ανταγωνιστικό αγώνα. Ο χρόνος του όμως αρχικά φάνηκε να είναι ίδιος με αυτόν του Τζαμαϊκανού Kishane Thompson. Αυτό που έκρινε με σιγουριά την πρωτιά ήταν η κάμερα καταγραφής της κούρσας. Γνωστή ως Omega photo finish κάμερα, μπορεί και καταγράφει πλάνα σε εξαιρετικά αργή κίνηση (40.000 καρέ ανά δευτερόλεπτο) και κρίθηκε αναγκαία. Μετά τον τερματισμό του αγώνα, χρειάστηκαν 30 δευτερόλεπτα για να καθορίσουν οι διοργανωτές ποιος κέρδισε, με τους κριτές να στρέφονται σε μια εικόνα που τραβήχτηκε από την ειδική αυτή κάμερα.

Τόσο ο Lyles όσο και ο Thompson έτρεξαν χρόνο 9,78 δευτερολέπτων. Ωστόσο, μετά από ανάλυση του υλικού της κάμερας, οι κριτές είδαν ότι ο Lyles ξεπερνάει τον Kishane Thompson κατά πέντε χιλιοστά του δευτερολέπτου! Η συγκεκριμένη κάμερα είναι μέρος του νέου εξοπλισμού των Ολυμπιακών Αγώνων που μετρά με μεγαλύτερη ακρίβεια την απόδοση των αθλητών και για αυτό μπόρεσε και κρίθηκε με ασφάλεια το αποτέλεσμα. Η νέα κάμερα της Omega έχει υψηλότερη ανάλυση και τραβάει 4 φορές περισσότερα καρέ ανά δευτερόλεπτο από το προηγούμενο σύστημα που είχαν για τους αγώνες. Η εν λόγω κάμερα ονομάζεται Omega Scan ‘O’ Vision Ultimate, η οποία είναι η νέα αναβάθμιση που αναφέραμε. Η προηγούμενη τραβούσε βίντεο στα 10.000 καρέ ανά δευτερόλεπτο και λεγόταν Scan ‘O’ Vision Myria.

Αυτή η τεχνολογία αποτελεί μέρος των ευρύτερων καινοτομιών της Omega για τους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, παρέχοντας λεπτομερείς μετρήσεις απόδοσης σε διάφορα αθλήματα με μέγιστη ακρίβεια.

Αναζητήστε όλα τα νέα προϊόντα στο κατάστημα
Ρεπέλλα Φωτογραφικά.

To pttlgr στηρίζεται για την λειτουργία του στους αναγνώστες του!
Μπορείς να βοηθήσεις με μία μικρή δωρεά!
Υποστηρίξτε το pttlgr ακόμα και με μόλις 1€ – χρειάζεται μόνο ένα λεπτό. Εάν μπορείτε, σκεφτείτε να μας υποστηρίξετε με ένα ποσό κάθε μήνα.